Sekrety udanej prezentacji #3 Inspiracje

DSC_1750a

Może Ci się wydawać, że etap szukania inspiracji do swojej przemowy i prezentacji jest mało istotny i można go sprowadzić do przejrzenia kilku stron internetowych i darmowych wzorów dostępnych w oprogramowaniu z którego będziesz korzystał. Nic bardziej mylnego. To czy Twoja prelekcja będzie zapamiętana czy nie zależy między innymi od ciekawego i oryginalnego ujęcia tematu.

Jak zacząć?

Najskuteczniejszą metodą na znalezienie najlepszego sposobu na swoją prezentację, jest długopis i kartka. Szukaj inspiracji w sobie, drąż temat do granic możliwości. Twórz diagramy, mapy myśli, luźne rysunki powiązane z tematyką prezentacji. Nigdy nie poprzestawaj na pierwszym pomyśle, nawet jeśli wydaje Ci się on być bardzo trafny. Na tym etapie liczy sie bardziej ilość niż jakość. Nie oceniaj swoich pomysłów od razu, po prostu daj się ponieść i otwórz na wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Nigdy nie wiesz czy głębsza analiza i kolejne wnioski nie przyniosą lepszych efektów.

Opowiedz historię

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę jak ważne jest w przemówieniach opowiadanie historii. Utożsamiamy się bowiem nie z danymi, czy statystykami, ale z prawdziwymi historiami. Zadbaj zatem aby Twój pomysł na prezentację opierał się na ciekawej opowieści.

kaboompics.com_White tablet and cup of coffee

Selekcja

Gdy zakończysz burzę mózgu i krytycznie przyjrzysz się swoim pomysłom, łatwo Ci będzie podjąć decyzję, który jest najlepszy. Teraz musisz zdać sobie sprawę z tego, że to co jest oczywiste w tych zapiskach dla Ciebie, może nie być dla odbiorcy. Na tym etapie zastanów się jak najprościej i najbardziej przystępnie pokazać graficznie ideę swoich myśli. Pamiętaj o szczególnej wartości szkiców i diagramów – o wiele lepiej pokazują pewne zjawiska niż słowa. Ważne jest aby używać symboli neutralnych kulturowo i uproszczonej grafiki, która będzie zrozumiała bardzo szybko dla każdego. Dane przedstawione za pomocą prostych i zrozumiałych symboli zamiast tego zostaną szybciej i trwalej zapamiętane przez Twoją publiczność.

Znajdź motyw przewodni swojej przemowy. Musi być to coś silnego, łatwo zapamiętywanego i charakterystycznego. Może to być nieszablonowe podejście do grafiki prezentowanych treści (o czym więcej dowiecie się w kolejnych postach), niezwykła fabuła, która utkwi w pamięci niczym niezwykły film, czy sposób interakcji z widownią. Dobry pomysł na główny motyw prezentacji jest kluczowy. Jeśli go znajdziesz, szukanie form wyrazu przyjdzie z większą łatwością.

Pamiętajcie że im bardziej wasza prezentacja będzie nietuzinkowa i im więcej czasu poświęcicie analizie swojej widowni, jej potrzeb oraz pomysłu na prezentację, tym większa szansa na sukces. Na pewno zgodzicie się ze mną, że najgorsze jest wykorzystywanie banalnych metafor i opatrzonych stockowych zdjęć panów w garniturach. Powodzenia! A już niedługo wpis na temat tworzenia slajdów z danymi i infografik.

Jeśli jeszcze nie czytaliście dwóch postów wprowadzających do tematu tworzenia prezentacji to sprawdźcie je koniecznie:

Sekrety udanej prezentacji#1 Wstęp

Sekrety udanej prezentacji#2 Przygotowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *