Metamorfoza balkonu

DSC_1388

Do nowego mieszkania wprowadziliśmy się około półtora roku temu, ale nadal wymaga ono kilku zmian i przeróbek. Mimo, że jestem architektem i pomysłów na aranżację przestrzeni mam w nadmiarze, nie byłam w stanie zapanować nad wszystkimi pomieszczeniami głównie ze względu na brak czasu oraz funduszy.

W tym roku postanowiliśmy, że lato spędzimy na pięknym balkonie. Mieliśmy zatem dwa wyjścia – albo przeprowadzić się do znajomych, którzy mają piękny taras w stylu kolonialnym, albo wreszcie zabrać się za zmiany na własnym balkonie. Wybraliśmy drugie rozwiązanie.

Na przykładzie metamorfozy mojego balkonu chciałam wam pokazać jak niewielkim nakładem pieniędzy (430zł) i pracy można nadać pomieszczeniu nowego życia. Znam wiele przypadków (sama do nich należę) gdy w pomieszczeniu wisi żarówka przez dobrych kilka lat tylko dlatego, że zbieramy na wymarzony żyrandol. Zanim spełnimy marzenie o kryształach i marmurach warto skorzystać z planu zastępczego, który nie opróżni naszego portfela, ale sprawi, że pomieszczenie w którym przebywamy nabierze przyjemnego charakteru.

Zaznaczyć jeszcze muszę, że balkon należy traktować jako równoprawne pomieszczenie w mieszkaniu. Wiele osób lekceważy jego rolę zarówno w kwestii kontaktów rodzinnych jak i projektowych. Polskie balkony najczęściej wyglądają jak suszarnie, składowiska śmieci czy pomieszczenia na rower. Balkon może odgrywać niezwykłą rolę w życiu całego domu, stanowić przestrzeń do pracy, odpoczynku, pełnić funkcję mini szklarni czy tajemniczego ogrodu. Nie wykorzystywanie potencjału jakie daje to wyjątkowe pomieszczenie jest jednym z częściej popełnianych błędów. Mój balkon również przez ostatni rok służył głównie jako przechowalnia materiałów budowlanych z remontu. W tym roku stanowić będzie przedłużenie przestrzeni salonu.

balkon735

Stan przed remontem:

Minusy:

1) Kolor płytek na podłodze i parapetach

2) Kolor ścian

3) Brak miejsca do siedzenia

4) Niezagospodarowane donice

5) Brak miejsca do przechowywania

6) Niekorzystne proporcje balkonu (90cm szerokości, 650cm długości)

Plusy:

1) Piękna cegła na ścianie wschodniej

2) Istnieje odgrodzenie wizualne od sąsiadów w formie szyb mlecznych

Sugerowana funkcja i oczekiwania:

1) Wypoczynek (w ciągu dnia i wieczorem)

2) Miejsce do jedzenia

3) Miejsce do przechowywania

4) Łatwe w utrzymaniu, nowoczesne rośliny

Gdy już znamy dobre i złe strony pomieszczenia oraz nasze oczekiwania co do przyszłej funkcji, możemy zabrać się za szukanie inspiracji do przyszłego wnętrza. W naszym przypadku zależy nam aby balkon był naturalnym przedłużeniem salonu. Pokój dzienny urządzony jest w stylu nowoczesnym z nutką ukochanego PRL-u (stół na wysoki połysk). Postanowiliśmy zatem pomalować ściany balkonu na kolor biały (taki jaki jest w salonie) i nadać mu podobny, minimalistyczny, czysty, ale przytulny charakter używając małej ilości mebli, jasnych barw i tkanin. Ze względu na podłużny charakter naszego balkonu, założeniem był podział jego przestrzeni na dwie strefy – wypoczynkowo-jadalnianą oraz strefę z możliwością przechowywania rzeczy, która modyfikowana będzie w zależności od potrzeb (będzie w niej miejsce na dodatkowe siedziska, leżak czy stolik).

Podłoga i parapety

Podłoga i parapety wykonane są z płytek ceramicznych. Ze względu na brak funduszy na wymianę parapetów i podłogi (można również przykryć podłogę np. drewnem, ale nie jest to również tanie rozwiązanie) postanowiliśmy pomalować ich powierzchnię. Wybraliśmy kolor jasno szary, tak aby pasował odcieniem do jasno-drewnianych paneli w salonie, które mają zimny odcień. Farba jakiej użyliśmy nie jest farbą dedykowaną do ceramiki ale do powierzchni betonowych (np. do malowania betonowych posadzek w garażach).

balkon2735

Ściany

Cegła jest elementem, który najbardziej podoba nam się w we wnętrzu więc zostaje bez zmian. Kolor cegły podbijemy bielą ścian. Wybraliśmy zwykłą białą farbę lateksową

Barierki

Barierki postanowiliśmy pomalować na kolor czarny, który pojawia się w niektórych elementach w naszym mieszkaniu. Zawsze jako uzupełnienie wnętrza, stanowiąc przełamanie bieli, drewna i szarości.

Recykling szafki

Ponieważ zależy nam na oszczędnym gospodarowaniu budżetem, postanowiliśmy przerobić szafkę, którą juz mieliśmy. Chcieliśmy uzyskać rustykalny styl, dlatego pomalowaliśmy ją tylko raz na biało, aby widoczny był naturalny rysunek sklejki, oraz obwiązaliśmy uchwyty sznurem, aby nadać ciekawszego charakteru. Tym sposobem zyskaliśmy tanim kosztem miejsce do przechowywania.

DSC_1544a735

Rośliny

Nie chcemy poświęcać roślinom balkonowym dużo czasu dlatego wybraliśmy trawy mrozoodporne, lubiące słońce i suche podłoże. Kostrzewę siną posadziliśmy w betonowych donicach. Ich kolor nie przytłacza wnętrza, a jedynie nadaje mu nowoczesnego charakteru. Decyzja o wyborze tylko jednego gatunku wiąże się z chęcią zachowania harmonii, lekkości i surowego charakteru wnętrza. Mimo, że jestem również architektem krajobrazu, na swoim balkonie nie przewidziałam żadnej stałej roślinności poza kostrzewą ze względów funkcjonalnych. Dodatkowa roślinność pojawi się jedynie w formie kwiatów doniczkowych, które będą migrować po całym mieszkaniu (na razie jest to nasz jedyny samotny wrzos). Na blogu na pewno pojawi się osobny wpis o roślinach w domu, w którym na pewno poruszę temat balkonu, zatem wyczekujcie.

Siedziska

Meble ogrodowe są kosztowne. postanowiliśmy zatem kupić trzy drewniane skrzynie na jabłka i pomalować je na biało. Dwie z nich po zakupie poduszek stanowią siedziska a trzecia stolik. Wygodne i tanie rozwiązanie

DSC_1553a735

Oświetlenie

Chcemy korzystać z balkonu również upalnymi wieczorami, dlatego postanowiliśmy kupić lampki ledowe, które nadadzą romantycznego charakteru balkonowi w nocy. Lampki dzięki baterii solarnej ładują się w ciągu dnia a w nocy dają delikatny blask. Lampka wina na tak oświetlonym balkonie smakować będzie wyjątkowo

DSC_1759a735

Tkaniny

Aby nieco zmiękczyć przestrzeń wykorzystaliśmy zasłony ( wybraliśmy tiulowe zasłony z IKEA). Przez haczyki przewlekliśmy sznur, na którym zawisły zasłony. Taki zabieg bardzo prosto sprawi, ze pomieszczenie będzie bardziej przytulne, romantyczne i bardziej wakacyjne

Bez nazwy-1a

Koszty

1) Farba do ścian: 49zł

2) Farba do podłogi i parapetów Hardfloor x 2: 83zł

3) Czarna farba do barierki: 35zł

4) Skrzynie na jabłka x 3: 55zł

5) Rośliny (Kostrzewa sina x 7): 42zł

6) Poduszka na siedzisko x 2: 80zł

7) Sznurek: 6zł

8) Wkręty: 5zł

9) Zasłony Ikea: 15zł

10) Lampki ledowe: 30zł

11) Materiały budowlane (kuweta, pędzle, wałki):30zł

Koszt całkowity: 430zł

DSC_1775a735

Każdy balkon będzie wyglądał przytulnie gdy przyozdobimy go kilkoma akcesoriami. Świetnie sprawdzą się dodatkowe poduszki, które możemy przynieść z sypialni czy salonu. Niepowtarzalny klimat poza lampkami led stworzą oczywiście również świece oraz dodatkowe tkaniny w postaci miękkich koców.

Metamorfozę swojego balkonu przy niskim budżecie opisała również Alina z designyourlife.pl. Podjęła wyzwanie zaaranżowania i mini-remontu balkonu za 400zł, zatem nasze portfele zostały opróżnione w podobnym stopniu. Zajrzyjcie tam koniecznie, ponieważ Alina wykorzystała kilka nieco innych trików aranżacyjnych niż ja.

designyourlifepl

Ania z bloga niebalaganka.pl również pokazała swoją metamorfozę balkonu rok temu, a w tym roku natomiast odnowiła jego wygląd zmieniając kilka dodatków. Balkon Ani jest chyba nieco trudniejszy w aranżacji niż mój czy Aliny, ze względu na swoją niewielką szerokość (60cm) i niełatwe proporcje, bardzo mi się jednak podoba kreatywne wykorzystanie przez nią wiszących wiaderek na zioła.

niebalaganka

Mam nadzieję, że przekonałam i zainspirowałam was do zmian na własnych tarasach i balkonach. Think light!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *