Sięgnij po długopis – fenomen hand lettering

Badania na potrzeby monitoringu rynku dla jednego ze sklepów z artykułami papierniczymi wykazało, że średni czas jaki minął od kiedy dorośli respondenci ostatni raz napisali coś odręcznie to 41 dni! Uczestnicy badania deklarowali, że jeśli już coś pisali ręcznie, to były to krótkie notatki podczas rozmowy telefonicznej. Umiejętność czytelnego odręcznego pisma zanika na rzecz elektronicznych notatek, a długopis zastępowany jest klawiaturą komputera czy telefonu. Kiedy ostatnio napisałeś cokolwiek odręcznie? notatki na wykładach, „to do lists”, notatki w kalendarzu, listy zakupów… wszystkie te opcje łatwo dostępne są przy użyciu aplikacji elektronicznych. Bardzo rzadko pisze się obecnie listy – poczta elektroniczna jest szybsza i bardziej efektywna. Wysyłanie pocztówek to już nieco oldscoolowy zwyczaj zastępowany coraz częściej MMS’ami, publikacjami na Instagramie czy Snapchat.

kaboompics

Powolna śmierć pisma odręcznego boli mnie dodatkowo głównie dlatego, że od zawsze uczono mnie (szczególnie na studiach architektonicznych), że pierwszą fazę pracy nad nowym projektem należy rozpoczynać z kartką papieru oraz ołówkiem lub długopisem w ręku. O wiele łatwiej jest nam przelać szybko pomysły na papier w momencie gdy nasz mózg nie musi analizować jak użyć programu graficznego, czy innej aplikacji, a jedyną czynność jaką musi wykonać to naturalny ruch dłonią.  Pisanie i odręczne rysunki pozwalają również na jednoczesne zapisywanie myśli, ich analizę i korektę w prawie tym samym czasie, oraz na „luźne” szkice uwalniające kreatywność.

uploaded-file-55858

Źródło: 1

Pismo odręczne jest również wyrazem naszej osobowości, indywidualizmu, przekazuje coś więcej niż tylko słowa i jest swego rodzaju DNA piszącego. Estetyka pisma odręcznego jest również niezwykła i trudno ją zastąpić nawet najlepiej zaprojektowaną czcionką. Stąd ciekawym pomysłem jest tchnięcie odrobiny indywidualizmu we współczesne sposoby komunikacji, czy wykorzystać swoje szkice i notatki w projektach graficznych.

andaz1

Źródło: 2

W kontrze do digitalizowanego świata komunikacji coraz modniejszy staje się tzw. Hand lettering. Jest to sztuka pięknego, bardziej dekoracyjnego pisania. Litery, słowa i frazy zaczynają nabierać indywidualnego charakteru i tworzyć konkretną kompozycję. Jest to świetna zabawa i sposób na wzbogacenie swoich umiejętności rysunkowych i kaligraficznych. W internecie dostępnych jest wiele tutoriali wyjaśniających krok po kroku jak zacząć swoją przygodę z hand lettering. Możesz je znaleźć między innymi na YouTube lub na platformie www.skillshare.com. Do zabawy z kaligrafią możesz użyć dowolnych narzędzi – każde da inny efekt, ale równie ciekawy. Możesz pisać niebieskim długopisem po kartce w kratkę, lub miękkim ołówkiem na papierze kredowym czy rapidografem na papierze o gramaturze 160g. Nie bój się eksperymentować, zabawa z kaligrafią pobudza wyobraźnię i pozwala na stworzenie unikalnych grafik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *